Bugüne kadar yapılan en kapsamlı ve en anlamlı Çanakkale Şehitlerini Anma Programı…”

Üzülerek belirtmeliyiz ki, anlamına uygun organizasyonların yeterince yapılamadığı ülkemizde, tarihimizin en önemli sayfalarından biri olan Çanakkale Şehitleri de olması gerektiği gibi anlamına uygun bir şekilde anılamamaktadır.

Son derece iyi niyetli bir şekilde yapılan anma etkinliklerinde dahi, ciddi anlamda içerik zayıflığı ve organizasyon eksiklikleri yaşanmaktadır. Ne yazık ki pek çok anma etkinliklerinde ise adeta ‘’ skandal ‘’ denilebilecek türden yanlışlıklar yapılmaktadır.

Çanakkale, Sarıkamış, Yemen, Balkan ve Kore Harbi konusunda adeta bir tarihçi kadar bilgi ve birikime sahip olan, Halk Edebiyatı araştırmacısı ve Ses Sanatçısı Recep ERGÜL tarafından yönetilen bu programlarda ise içerik zenginliği ve organizasyon becerisi ön plana çıkıyor. O nedenle olsa gerek ki programın yapıldığı yerlerde defalarca kez tekrarı gerçekleşmiştir.

Son 10 yıldır Sarıkamış Şehitleri konusunda yüzlerce, Çanakkale Şehitleri için ise onlarca organizasyon gerçekleştiren ve Çanakkale Savaşı üstüne onlarca türkü derleyen Recep ERGÜL, Çanakkale Zaferi’ nin 100. Yılında, şehitlerimizin aziz hatıralarına yakışacak şekilde eşsiz ve emsalsiz, muhteşem bir programa imza atıyor.

Program içeriğinde, A dan Z ye her şeyin Çanakkale Savaşı ve Çanakkale Şehitlerine dair yapıldığı bu organizasyon, tarihi bir bilinç ve sorumluluk dahilinde en küçük bir hataya yer vermeyecek şekilde, büyük bir titizlikle tasarlanıyor/ uygulanıyor.

Sergilenecek fotoğraflardan, icra edilecek eserlere ve okunacak şiirlere kadar her şey tam bir bütünlük içerisinde yapılıyor.

Fuaye alanında fotoğraf sergisi ile başlayan etkinlik, salonda ise belgesel film, tümü Çanakkale Zaferi üstüne söylenmiş türküler ve ilahiler’ le devam ediyor.

Mart ve Nisan aylarında, Resmi kurum ve kuruluşların ev sahipliğinde gerçekleşen bu programın bir başka özelliği ise , Çanakkale Savaşı’ na dair tüm unsurların bir arada olması. Hepsi orijinal olmak üzere Fotoğraf Sergisi, Belgesel Film, Türküler, İlahiler, Taş plaklar ve en güzel şiirler harmanlanarak hafızalardan silinmeyecek bir gecenin yaşanmasına yol açıyor.

İletişim

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Start typing and press Enter to search