İBB Sarıkamış Şehitlerini Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda Andı

 In Yazılı Basın

İBB Sarıkamış Şehitlerini Cemal Reşit Rey Konser Salonu’ nda Andı
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Kültür Müdürlüğü’nün düzenlediği programla Sarıkamış şehitleri anıldı. İBB Kültür Müdürlüğü, Sarıkamış şehitlerini düzenlediği özel programla andı. İBB Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda gerçekleştirilen programda fotoğraf sergisi ve belgesel film gösterimiyle başladı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Abdurrahman Şen, yaptığı konuşmada, “Düzenlediğimiz bu etkinlikle, İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak şehitlerimize karşı vazifemizi yerine getirerek, Sarıkamış Şehitlerini saygıyla anıyoruz” dedi.Prof. Dr. Bingür Sönmez, “Bugün burada Sarıkamış Şehitlerinin 99. yıl anma törenleri için bir araya toplanmış bulunuyoruz. Ülkemiz 90. yıl anma törenlerine kadar Sarıkamış Şehitlerinin farkında bile değildi. 90. yıl anma törenlerinden sonra bu ülke öğrendi ki onlar 15 gün göğüs göğüse savaşmış. Sarıkamış alındı ama elde tutulamadı. 10 yıllık çalışmamız içerisinde artık biliyoruz ki onlar 90 bin kahramandır. Bu akşam onların ruhlarını şad edeceğiz. 99 yıl önce evlerinden çıkıp dönemeyen gençlerin üzerlerine kar yağdıracağız’’ şeklinde konuştu.

Geceye katıldığı için çok mutlu olduğunu belirten ünlü sanatçı Orhan Gencebay ise, “Bu anlamlı gece bizim için son derece önemli, hepimizi son derece ilgilendiriyor çünkü bu vatan için hayatlarını kaybeden atalarımız, dedelerimiz var. Benim dedem de 14,5 yıl bu vatan için savaşan gazilerden. Kısmet, ona şehadet nasip olmamış. O da, ‘Oğlum biz bu kadar savaştık ama barış için savaştık’ derdi.

Bu şehit olan dedelerimiz barışı göremedi ama vatana çok büyük hizmet yaptılar. Onlar bizim iftiharlarımız’’ diye konuştu.

Sanat yönetmenliğini Recep Ergül’ün yaptığı programda, Sarıkamış üzerine yaptığı çalışmalarla bilinen Prof. Dr. Bingür Sönmez bir konferans verdi. Gecede Orhan Gencebay’ın “Vatan Sağ Olsun” adlı klibi seyirciyle buluşurken, Zara, Sümer Ezgü, Gökhan Güney, Selim Bölükbaşı, Yadigar Altay ve Şahin Arıkan, Sarıkamış Şehitleri üzerine söylenmiş Türkçe, Gürcüce, Çerkezce, Kürtçe, Lazca ve Arapça türküler seslendirdi.

Sinema sanatçısı Oktay Kaynarca’nın asker mektubu ve şiir okuduğu programda, ünlü hafız ve mevlithan Amir Ateş ise mersiye okudu. 60 kişilik Üsküdar Musıki Cemiyeti Korosu da Yemen’den Sarıkamış’a gelen askerler için şef Yıldırım Bekçi yönetiminde Yemen türküleri seslendirdi.

Recent Posts
İletişim

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Start typing and press Enter to search