İBB ev sahipliğinde CRR Konser Salonunda gerçekleşen etkinlikte, Sarıkamış Harekatının ağıt türkülerini Recep ERGÜL’ den dinledim. Bilgi ile donanmış bu sanatçının üstün bir musıki icrası ve tesirli bir ses güzelliği ile söylediği türkülerle, gözlerin nasıl yaşardığını gördüm

Yılmaz KARAKOYUNLU Yazar – Devlet Eski Bakanı

  • Halk Müziği Sanatçısı
  • Halk Edebiyatı Araştırmacısı
  • Radyo ve TV Programcısı
  • Mesam Yönetim Kurulu Üyesi
ALBÜM YIL YAYINCI
Bir Türküdür Yaşamak 2001 Medya Müzik
Bir Beyaz Ölüm 2006 Kültür ve Turizm Bakanlığı/Güzel Sanatlar Genel
Rengahenk Türküler II 2007 Artvizyon
İçimde Sakladığım 2008 Başak Müzik Yapım
SarıkamışaVaramadan 2009 Artvizyon Müzik Yapım
Mavera’ya Hicret Eden Şair 2011 Güngören Belediyesi Kültür Yayınları( Erdem BAYAZIT Şiirleri )
Kayseri Şehitlerinin Türküleri 2012 Talas Belediyesi Kültür Yayınları
Almanya Türküleri 2012 Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı Yayınları

Müziği hakkında;
*Aynı zamanda Halk Edebiyatı Araştırmacısı olan Ergül,2006 yılında bir ilke imza attı. 1999 yılından itibaren, Sarıkamış Harekatında donarak şehit düşen askerlerimiz için söylenmiş türküleri derleyerek bir albümde topladı. Albüm ‘’Bir Beyaz Ölüm’’ adı ile 2 cd olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı, Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü tarafından yayınlandı. Halk Müziğimizin tanınmış pek çok sanatçısı bu albümde sesleri ile  kendisine destek sundu. Kültür ve Turizm Bakanı Atilla KOÇ’un katıldığı albüm galası 23 Aralık 2006 yılında Sarıkamış’ta yapıldı.

*Derlemelerine devam eden Sanatçı,2009 da bu kez konuyu daha da geniş bir şekilde ele alarak ‘’Sarıkamışa Varamadan’’ isimli ikinci bir albüm yayınladı.

*Sarıkamış Harekatı ile ilgili yaptığı çalışmalar nedeniyle, Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN, 10 şubat 2010 tarihinde kendisini telefonla arayarak tebrik etti ve çalışmalarından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

*2004 yılından bugüne kadar, Sarıkamış ve Çanakkale konulu çok sayıda konser verdi. *TRT MÜZİK’te hazırlayıp sunduğu anma programları ilgi ile izlendi ve çok sayıda tekrarı yayınlandı.

*Eserleri, başta Taha AKYOL’un CNN TÜRK ‘te hazırlayıp sunduğu ‘’ Rumeli’ye Elveda  ‘’ belgeseli olmak üzere, çok sayıda belgesel’de yer aldı.

*Aynı zamanda, Amir ATEŞ ile birlikte gerçekleştirdikleri ‘’ ÇANAKKALE DESTANI ‘’ adlı programlar, büyük beğeni ve ilgi görmektedir.

*Eserleri THY müzik yayınlarında Seçme eserler listesinde de yer alan  Sanatçı, MESAM ve MÜYORBİR üyesi, aynı zamanda Mesam Yönetim Kurulu üyesidir.

*Yayınlanmak üzere olan  ‘’Aşkın Sultanlarından Sufi Türküler’’ ve ‘’Kore Harbi’’   albümlerinin yanı sıra, ‘’Türküler ne söyler’’ adlı bir kitabı bulunmaktadır.

İletişim

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Start typing and press Enter to search