Sarıkamış üstüne çok şey söylendi, söylenecek.
Ama hiç şüphe yok ki yaşananlar, tarihçilerin yazdıklarından çok ozanların yaktığı ağıtlarla ve destanlar ile hatırlanıyor.

KONSER * BELGESEL FİLM * TİYATRO * FOTOĞRAF SERGİSİ

Sarıkamış üstüne çok şey söylendi, söylenecek.
Ama hiç şüphe yok ki yaşananlar, tarihçilerin yazdıklarından çok ozanların yaktığı ağıtlarla ve destanlar ile hatırlanıyor.


Sarıkamış Destanı Nedir ?

Sarıkamış Destanı, Recep ERGÜL tarafından 2004 yılında oluşturulmuş,Şehit düşen askerlerimizin ardından derlenmiş türküler, tamamen orijinal video ve fotoğraflardan oluşan belgesel film, tiyatro ve fotoğraf sergisi ile Şehit ilahilerinin seslendirildiği bir kompozisyonun adıdır.
Sahnenin her iki yanına kurulan kar makinalarının yağdırdığı kar eşliğinde hepsi Sarıkamış Şehitleri için söylenmiş Türkçe, Çerkesce, Gürcüce, Lazca, Kürtçe ve Arapça türkülerin hikayeleri de izleyenler ile paylaşılıyor. Çok sayıda sanatçının sahne aldığı bu tarihi kompozisyonu izleyen insnanlarımız adeta bir zaman tünelinde yolculuğa çıkarılıyor.
Proğram sırasında askerlerimizin harekat boyunca tükettiği kumanya ve harekatla ilgili pek çok konu izleyiciler ile paylaşılıyor.
Sarıkamış Destanı, Sarıkamış gerçeğini toplumumuzla buluşturmak için başta belediyelerimiz olmak üzere valiliklerimiz ve pek çok kamu kuruluşu tarafından her yıl Aralık, Ocak ve Şubat aylarında düzenlenen halkımıza ücretsiz olarak gerçekleşen bir etkinliktir.

sarikamik_katalog_1

Sarıkamış Şehitlerini Anma Organizasyonu Hangi Tarihlerde Yapılmalıdır. ?

Bilindiği gibi Sarıkamış Harekatı  Aralık 1914 yılında başlamış Ocak 1915 tarihinde son bulmuştur. Sarıkamış Şehitlerini anma programı bu nedenle son yıllarda Aralık, Ocak ve Şubat aylarında düzenlenmektedir. Ancak pek çok kurum ve kuruluşumuzun yılın değişik tarihlerinde yaptıkları etkinlikler mevcuttur. Son derece doğru olan bu yaklaşım bizlere şunu göstermektedir ki, Şehitleri anmanın yeri ve zamanı olamaz.

Sarıkamış Şehitlerini Anma Organizasyonu Nerelerde Yapılmalıdır. ?

Sarıkamış Harekatına Türkiyenin tüm illerinden olduğu gibi ülkemiz sınırları dışında kalan Osmanlı İmparatorluğuna bağlı pek çok yerden asker katılıp Şehit olmuştur. Bu nedenle Sarıkamış Şehitleri her yerde anılmalı ve her yerde kendilerine vefa gösterilmelidir.

KONSER
(Tümü Sarıkamış Harekatı üstüne söylenmiş ve pek çok dilden seslendirilen Halk Türküleri)
Recep ERGÜL (Yurdun dört bir tarafından Sarıkamış Harekatı üstüne türküler)
Gökhan GÜNEY (Arapça Ağıt)
Dr. Mehtap DEMİR (Kürtçe Ağıt)
Selim BÖLÜKBAŞI (Lazca Ağıt)
Şahin ARIKAN (Çerkes Ağıtı)

ŞEHİT İLAHİLERİ
Amir ATEŞ

BELGESEL FİLM

Sarıkamış Harekatı ile ilgili çeşitli kaynaklardan derlenmiş olan video ve fotoğraflar ile tarihi belgelerden oluşan film, izleyenleri tarihi ve hüzünlü bir yolculuğa sürükleyerek 1914 yılında Sarıkamış’ta olup bitenleri çarpıcı bir şekilde anlatıyor.

TİYATRO
Sarıkamış Harekatını konu alan tiyatro oyunu, izleyicilere duygu dolu anlar yaşatıyor.

FOTOĞRAF SERGİSİ
Etkinlik öncesi, fuaye alanında sergilenen 1914-1915 Sarıkamış Harekatına ait tarihi ve canlandırma fotoğraflardan oluşan fotoğraf sergisi izleyenlerin yoğun ilgisi ile karşılaşıyor.

Program Akışı

KARDEŞLİK RUHU
Sarıkamış Destanı, tümüyle Sarıkamış Şehitleri için söylenmiş Türkçe, Lazca, Çerkesce, Gürcüce, Kürtçe ve Arapça türkülerden oluşuyor. Herkes acısını kendi dilinden haykırmış. Bu bizim ortak değerler etrafında buluşmamızı sağlıyor. Programımızın en önemli kısmı ise final bölümünde değerli bestekar ve hafız Amir ATEŞ in Şehit ilahilerinden sonra okuduğu Kuran-ı Kerim ve izleyiciler ile birlikte okuduğu dualardır. Üstelik bu duaları Alevi toplumunun önde gelen din adamlarından Ali Rıza UĞURLU Dede ile birlikte okuması ise bambaşka bir öneme ve anlama sahiptir. Etnik kökenlerimiz ve inançlarımız bizim için önemlidir. Ancak herşeyden daha önemli olan ise VATAN´dır

Gerçekleştiği salonlarda halkımızın olağanüstü ilgisi ile karşılaşan Sarıkamış Destanı, özellikle İBB tarafından CRR konser salonunda her gerçekleştiğinde katılımcı rekoru kırmış ve toplumumuzun her kesiminin yoğun ilgisi ile karşılaşmıştır.

Fotoğraf Sergisi

Etkinlik öncesi, fuaye alanında sergilenen 1914-1915 Sarıkamış Harekatına ait tarihi ve canlandırma fotoğraflardan oluşan fotoğraf sergisi izleyenlerin yoğun ilgisi ile karşılaşıyor

fotograf_sergisi

Sunum ve Şiirler

Program, saygı duruşu, istiklal marşı ve Şehitlerimiz için yazılmış şiirlerin okunması ile başlıyor. Sarıkamış Destanı, hepsi birbirinden değerli Tiyatro ve Sinema sanatçılarımızın yanı sıra, ulusal yayın yapan Tv  Radyoların tanınmış sunucuları tarafından takdim ediliyor.

siir

Belgesel Film

Sarıkamış Harekatı ile ilgili çeşitli kaynaklardan Prof. Dr. Bingür SÖNMEZ tarafından derlenmiş olan video ve fotoğraflar ile tarihi belgelerden oluşan film, izleyenleri tarihi ve hüzünlü bir yolculuğa sürükleyerek 1914-1915 yıllarında Sarıkamış’ta olup bitenleri çarpıcı bir şekilde anlatıyor.

Etkinliklerimize Katılan Devlet Büyüklerimiz

Dedesi de Sarıkamış Şehidi olan (Mustafa oğlu Kemal – Rize Güneysu) Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN dönemin Başbakanı olarak sanatçı Recep ERGÜL´ü 10 Şubat 2010 tarihinde telefonla arayarak yaptığı çalışmalardan dolayı tebrik etmişti.

8 Ocak 2011 tarihinde ise Sarıkamış Şehitlerini anma organizasyonu kapsamında Sarıkamış Destanını izleyen Sayın Cumhurbaşkanımız ve eşi Sayın Emine ERDOĞAN duygu dolu anlar yaşadılar.

Konser sırasında Sayın ERDOĞAN´a bağlamasını hediye eden Recep ERGÜL, eşi Sayın ERDOĞAN´a ise 3. ordu kumanyasını hediye etti. Kumanyanın içinde yer alan Siirt ve Batman taraflarından kadınların tandırda pişirdiği ekmek Sayın Emine ERDOĞAN´ın ilgisini çekti. Sayın ERDOĞAN bunu yöredeki Arapça adının “ığbeys keak” olduğunu belirtti.

Başbakanımız Sayın Ahmet DAVUTOĞLU Recep ERGÜL´ün sanat yönetmeni olduğu ve Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yayınlanan Sarıkamış Ağıtları konulu “Bir Beyaz Ölüm” adlı albümü sürekli
duygulanarak dinlediğini belirterek çalışmalarından
dolayı Recep ERGÜL´e tebriklerini iletti

09 Ocak2011
Sarıkamış

Tarih : 23 Aralık2006
Yer : Sarıkamış
Recep ERGÜL tarafından hazırlanan ve Sarıkamış Ağıtlarını içeren ilk albüm olma özelliği taşıyan “Bir Beyaz Ölüm” adlı albümün galası Sarıkamış ta yapıldı. Albüm Galasına TBMM Başkanı sıfatıyla Sayın Bülent ARINÇ, Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Atilla KOÇ ve Kars
Valisi Mehmet Ufuk ERDEM, Recep ERGÜL ile birlikte albümü basına tanıttılar.

Tümü Sarıkamış Harekatı üstüne söylenmiş ve pek çok dilden seslendirilen Halk Türküleri ile Şehit ilahileri pek çok sanatçı tarafından seslendirilirken sahneye kar yağdırılıyor.

Destek Veren Sanatçılar

Sarıkamış Destanına bu güne kadar destek veren Sanatçılar

Tiyatro

Sarıkamış Harekatı´nı konu alan tiyatro oyunu izleyenlerin duygu dolu anlar yaşamasına yol açıyor.

İletişim

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Start typing and press Enter to search